Autodistrugere

Cum pot sa explic cuiva ce inseamna sa suferi

Atat de mult incat simti nevoia sa-ti faci singur mai rau

Sa te autopedepsesti pentru neputinta

De a depasi durerea initiala

Sa simti ca meriti sa suferi mai mult

Pentru ca nu este de ajuns o singura rana

 

Sa simti nevoia sa te pedepsesti cu orice ocazie

Pentru a te asigura ca raul este destul

Sa te sufoci, sa te distrugi, sa te ingropi

Inainte sa te ingroape altii

Sa duci durerea la paroxism

Din dorinta de a nu lucra cu jumatati de masura

 

Nu pot sa explic cuiva

Pentru ca nici mie nu-mi pot explica

Este pur si simplu o dorinta masochista

Crezand ca meriti totul si chiar mai mult

Stiind ca nu ti-e dat sa-ti fie bine

Macar sa te asiguri ca o sa-ti fie rau

 

Nu conteaza atat de mult oricum

Pentru ca nimic nu depaseste durerea de a fi

Durerea aproape constanta pe care o porti in tine

Pe care o simti cu fiecare respiratie

Cand fiecare respiratie devine sufocare

Nu esti inca pregatit sa te distrugi complet

Si te multumesti cu o pedeapsa in plus

 

Sunt multi oameni care stiu ce spun aici

Si sunt oameni care nu mai sunt aici care sa o spuna

Dar oricum, cui ii pasa?

Fiecare are propriul drum

Sunt oameni pentru care durerea este o forma de a exista

Si oameni care nu stiu despre ce vorbesc aici

Fiecare are un destin

Unul mai gol, unul mai plin